מזותרפיה

 
אם קיימת בתחום הרפואה האסתטית תרופת פלא, טיפול המזוטרפיה מהווה ללא ספק מועמד רציני לתואר. הטיפול הינו הליך קוסמטי במהלכו מוזרקות כמויות קטנות של תערובות הומיאופתיות המורכבות מצמחים שונים, ויטמינים ומינרלים לצורך טיפול במגוון רחב של נגעים, כמעט בכל אזור בגוף, ובעיקר לצורך פירוק תאי שומן, זאת ללא צורך בהתערבות כירורגית פולשנית.
טיפולי המזוטרפיה מפרקים תאי שומן סוררים ומונעים מתאים חדשים לאגור שומן. כתוצאה מכך מצעירים את העור ומונעים תופעות אסתטיות לא רצויות כגון צלוליט, אקנה, קמטים ואף סימני מתיחה. בחלק מן המקרים נמצא אף כי טיפול מזוטרפיה מביא להפסקת צבירת שומן באזורים מסויימים בגוף ולהורדה במשקל.
 

מזותרפיה לפנים: זריקת אנרגיה לקולגן

 
בטיפול מזותרפיה מזריקים לעור קוקטייל חומרים מזינים. ההחדרה העמוקה בשילוב הטראומה הנגרמת לעור מחדשת את ייצור הקולגן באזור ומצעירה את מראה העור
מאת: נגוהה שפרלינג, כתבת doctors

20/12/15
מזותרפיה היא שיטה טיפולית ותיקה ברפואה, ובאירופה היא מיושמת כבר עשרות שנים. בשנים האחרונות מתבססת השיטה גם בישראל, וצוברת פופולאריות גם בעולם הרפואה האסתטית.
"צריך לשמוח ולהודות על כך שהמזותרפיה הגיעה לישראל", אומרת ד"ר אנה ספוז'ניקוב, מתמחה ברפואה אסתטית וטיפולי מזותרפיה ומנהלת תחום אסתטיקה ב-Care "זו שיטה שנוחלת הצלחה רבה ברחבי העולם, ובחלק מהמדינות, צרפת למשל, היא אפילו ממומנת בסל הבריאות".

שיטת המזותרפיה פותחה בשנת 1952 על ידי ד"ר מישל פסטור ושמשה בראשית הדרך לטיפול בכאב עקב פציעות ספורט. הרעיון העומד בבסיס השיטה הוא החדרה של תרופות מדוללות לתוך השכבה השנייה של העור, הנקראת מזודרמיס, במטרה להשיג טיפול ממוקד שמגיע ישירות למקום הבעייתי ומשם לזרם הדם.

"ברבות השנים הטיפול התפשט באירופה ואף נכנס לסל הבריאות לפני עשרים שנה וכך קיבל הכרה כטיפול יעיל בכאבים עקב פציעות ספורט" מסבירה ד"ר ספוז'ניקוב ומבהירה "כיום משתמשים בטכניקה בתחומים שונים: טיפול בכאב לאנשים הסובלים מפציעות ספורט כאמור וכן לטיפול במחלות פרקים, מחלות נוירולוגיות, מניעת זיהומים כרוניים וכמובן בתחום הרפואה האסתטית".
 

מזותרפיה – קוקטייל של חומרים מזינים

 
כאשר מדברים על טיפולי מזותרפיה ברפואה האסתטית מדברים למעשה על טיפול אנטי אייג'ינג יעיל ביותר, שמטרתו החלקת קמטים, מיצוק העור, הגמשתו וקבלת מראה חלק, צעיר ורענן. "הטיפול הזה מתאים לכל אזורי הגוף והפנים", מסבירה ד"ר ספוז'ניקוב. "במסגרת הטיפול מוחדר לעור קוקטייל של חומרים מזינים, כגון ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו".

הטיפול במזותרפיה נערך בסדרת מפגשים המותאמת באופן אישי לכל מטופל. מספר הפגישות, תכיפותן, והרכב הקוקטייל המוזרק תלויים בגיל ובמצב העור ובמאפיינים נוספים של המטופל. על פי רוב מדובר ב-6 עד 10 מפגשים אינטנסיביים, המתקיימים אחת לשבוע או אחת לשבועיים במרחקים הולכים וגדלים, שבהם מוחדר הקוקטייל אל העור באמצעות מחטים זעירות באזורים הבעייתיים השונים. התהליך איננו כרוך בכאב או בתופעות לוואי, ולא נדרשת כל תקופת החלמה.

בתום הטיפול יש לרוב צורך בטיפול תחזוקה אחת לחודשיים, ולאחר מכן אחת לשנה. כדי לראות את תוצאות הטיפול יש להתאזר בסבלנות – האפקט הטיפולי הוא אפקט מצטבר, השינוי הוא הדרגתי וניכר לעין לרוב אחרי ארבעה טיפולים לפחות.
 
מזותרפיה
 

לעורר את הקולגן

 
להבדיל מטיפולים אחרים, דוגמת טיפול בבוטוקס או בחומרי מילוי לתיקון קמטי הבעה, המזותרפיה מנצלת משאבים טבעיים של הגוף כדי למחוק את סימני הזמן. "העור מייצר חומר הנקרא קולגן", מסבירה ד"ר ספוז'ניקוב. "בשלב מסוים, לרוב בגיל 32, עם התחלת תהליך ההזדקנות של הגוף, מפסיק הגוף לייצר קולגן. מחסור בסיבי קולגן גורם לתהליכים שונים, שהבולט ביניהם הוא תהליך הזדקנות העור.

"בשל מחסור בקולגן העור מאבד מגמישותו ומהברק שלו, הוא מתקמט ומתרוקן, הופך להיות דהוי וחסר ברק. טיפול המזותרפיה מגרה את התאים הפיברוגלסטים – תאים שמתחלקים ויוצרים קולגן – וגורם להם להמשיך להתחלק ולייצר קולגן. מה שגורם לייצור הקולגן הוא המיני-טראומה שנגרמת לעור בעת ההזרקה. להצלחת הטיפול ולשיפור מראה העור תורמת גם העובדה שהטכניקה מבטיחה חדירה של חומרים מזינים וחיוניים ישירות לעור, חומרים שבעצמם מעודדים ייצור של קולוגן".
 

מוטב מוקדם

 
מאחר שהטיפול מתמקד בייצור קולגן, מומלץ להתחיל בו בגיל צעיר. "הגיל האידיאלי הוא 25", אומרת ד"ר ספוז'ניקוב, "מכיוון שכך תובטח מניעה של התקמטות עור הפנים, הצוואר ועוד בשל מחסור בקולגן. ככלל, הטיפול מתאים לנשים בכל הגילאים, ובוודאי מומלץ לנשים שהעור שלהן מאבד מהאלסטיות שלו ומתקמט בעקבות התבגרות, עישון, הריון ולידה, ירידה במשקל ועוד”.